Biuro Rachunkowe

Aus CathKnowledge
Wechseln zu: Navigation, Suche


Czy warto zostać księgową?

Księgowość dużej liczbie osób łączy się z czasochłonnym wypełnianiem dużych ksiąg, z osobą noszącą grube szkła zgiętą nad kalkulatorem oraz trudnymi rozliczeniami i niezbyt obfitym wynagrodzeniem Bez wątpienia powyższy obraz pasuje właściwie do ujęcia z filmu, aniżeli do sytuacji autentycznej. W zasadzie księgowa posiada dostęp do fachowych programów komputerowych, odręcznie w sumie nie tworzy żadnych przekazów i nie zarabia przeciętnie (w szczególności jako główna księgowa w dużej firmie).

Księgowość jest najważniejszym wydziałem w każdej placówce, choćby wówczas, gdy jest wykonywana zdalnie oraz tym samym żadna księgowa nie podejmuje się wykonywania wszelkich czynności stacjonarnie w wyodrębnionym biurze. Do jej zasadniczych powinności można zakwalifikować: przygotowywanie rozliczeń okresowych, zbieranie faktur, magazynowanie faktur, sprawdzanie statystyk, wstawianie danych do systemu księgowego, sumowanie należności dla wielorakich instytucji, np. GUS.

Osoba zajmująca się księgowością może wraz z pozyskiwaniem zdolności wnioskować o lepszą posadę w przedsiębiorstwie. Z pewnością najciekawszą posadą jest funkcja głównej księgowej, która weryfikuje obieg środków finansowych w firmie. Oprócz tego zajmuje się kwestiami urzędowymi, zarządza pomocnikami i dba o rozwój swego oddziału.

Osoba znająca się na księgowości ma okazję jeszcze utworzyć swoją działalność gospodarczą, a mianowicie utrzymywać osobiste biuro rachunkowe oraz we własnej osobie obsługiwać Interesantów. Tutaj jednakże niezastąpiona jest aprobata Ministra Finansów – trzeba udowodnić wiedzę i umiejętności w zawodzie oraz zdać egzamin (wkrótce po ukończeniu konkretnych studiów). Aby pozyskać pracę zarobkową jako księgowa, krótko mówiąc nie trzeba "wyrabiać" jakiejkolwiek licencji.

Co zrobić, by zostać księgową?

Sporządzanie księgowości nie jest takie banalne. Należy bezwarunkowo opanować wybrane akty, wraz z tymi, jakie są od kilku dni aktualne. Księgowa musi koniecznie posiadać zatem ogromną wiedzę, ponieważ na niej spoczywa głównie odpowiedzialność za finanse przedsiębiorstwa. W takim przypadku pożądane jest zakończenie studiów wyższych na profilu księgowość, finanse lub rachunkowość (specjalizacje na poszczególnych uniwersytetach mogą się troszeczkę od siebie odróżniać). Krótko mówiąc nie chodzi w tym przypadku o pokazanie tytułu magistra, ale o optymalną wiedzę. A takiej w sumie nie ma możliwości uzyskać na innych kierunkach. W odpowiednim czasie księgowa musi nabyć certyfikat księgowego, jeśli zamierza, np. kierować swoim biurem rachunkowym. O certyfikat mają szansę zabiegać osoby posiadające dużą wiedzę w zawodzie (nie mniej niż 2 lata w przypadku ukończenia szkoły średniej i trzy lata po zrealizowaniu studiów magisterskich bądź podyplomowych).

Księgowa prócz kompetencji nabytych, powinna mieć dodatkowo umiejętności „przyrodzone", m. in. drobiazgowość i obowiązkowość w wykonywaniu wszelakich funkcji. Mały defekt w wyliczeniach w niektórych przypadkach może mieć tragiczne skutki dla całej firmy.

Czym konkretnie zajmują się biura rachunkowe?

Z usług profesjonalnego biura rachunkowego korzystają nie tylko wielkie firmy (w jakich stykamy się z ogromnym transferem pieniędzy), ale również mniejsze i osoby prywatne. Księgowa potrafi zaoferować każdemu Kontrahentowi doradztwo z obszaru wykonywania księgi wpływów i rozchodów (KPIR), opracowywania pełnej oraz częściowej rachunkowości, kadr i płac, przygotowywania deklaracji podatkowych, a także układania podsumowań, np. dla GUS. Warto wspomnieć, że powinnością osoby działającej w księgowości jest powiększanie wiedzy oraz doskonalenie umiejętności. Mówiąc inaczej, posiadanie dyplomu uczelni wyższej jest w takim razie podstawą do wykonywania takiego zawodu, natomiast doświadczenie tym, czym możemy zyskać sporą liczbę Klientów.

Ostatnio niesłychanie atrakcyjna stała się „rachunkowość online" lub oferta „mobilnego biura rachunkowego". W takim przypadku Odbiorcy w ogóle nie muszą wyruszać z budynku lub placówki, żeby ich rzeczy zostały bezproblemowo załatwione. Księgowa osobiście pojawia się w umówionym miejscu oraz bierze wszelakie rachunki na potrzeby wyliczeń. Jest w stanie także pozostać w firmie, dla której świadczy swoje usługi oraz tam od razu dokonać rozliczeń.

Własna działalność gospodarcza dla księgowej

Niezależna firma jest interesującym wyjściem dla księgowych, które od paru lat spełniają się w tej dziedzinie i w zasadzie nie zamierzają obecnie zatrudniać się u kogoś. Uruchomienie przedsiębiorstwa księgowego jest powiązane jednakże z wieloma warunkami, przykładowo dużymi wydatkami finansowymi. Koszt utworzenia własnego przedsiębiorstwa księgowego zależy przeważnie od rejonu, w którym miałoby ono funkcjonować. W śródmieściu wypożyczenie lokalu biurowego będzie sporo droższe niż na przedmieściach. Warto wiedzieć, iż dużą liczbę druków można komfortowo załatwić przez Internet. Stąd mobilne przedsiębiorstwo księgowe jest faktycznie korzystnym wyjściem, zwłaszcza, gdy właśnie zapoczątkowujemy przygodę z samodzielną pracą. Na potrzeby uruchomienia biura księgowego nieodzowne są: zarejestrowanie niezależnej firmy, ukończenie dobrej uczelni, certyfikat księgowego i niezbędne ubezpieczenie OC na sumę przynajmniej 10 tysięcy euro.

Absolutnie nie możemy rzucać Interesantom przypadkowym odpłatności, przykładowo takich, które znajdziemy w cennikach innych firm. Taryfikator jest uwarunkowany paroma rzeczami: reputacją firmy, umiejscowieniem biura oraz charakterem obsługi. Sporządzanie pełnej księgowości niekiedy może wynosić zarówno 350 zł, a także 2.000 zł. Naturalnie tworzy się podział na liczbę papierów.

Jeżeli planujesz wiedzieć dużo więcej, wejdź w odnośnik tutaj - Biuro rachunkowe Toruń

For more info about biuro rachunkowe toruń visit the web-page.